Katolicki Dom Kultury im ks kard A S Sapiehy

Zajęcia dla seniorówDecoupage

 Kursy decoupage\\'u  (czyt.: dekupażu ) - to zajęcia przeznaczone dla dorosłych i młodzieży.

 

Technika ta nie wymaga żadnych zdolności plastycznych, wykorzystujemy gotowe wzory i reprodukcje, które po prostu wycinamy (franc. "decouper" = wycinać). Wystarczą dobre chęci i chętne ręce ;) i odrobina staranności...

W czasie zajęć w części teoretycznej omawiane są materiały, sposoby przygotowania powierzchni, zasady doboru motywów i kompozycji, zastosowanie środków i metod specjalnych, oraz sposoby wykończania prac.

Pod fachowym okiem instruktora każdy uczestnik wykonuje prace, które potem zabiera do domu.

Każdy otrzymuje także instrukcje pisemną, spis potrzebnych materiałów, adresów sklepów i literatury, pomocnych w kontynuowaniu tego hobby w domowych warunkach.

Na zakończenie kursu każdy uczestnik otrzymuje certyfikat, potwierdzający uczestnictwo kursie i znajomość techniki decoupage.

Na kursie podstawowym uczestnicy poznają tajniki zdobienia przedmiotów codziennego użytku, wykorzystując metodę decoupage’u klasycznego, metodę "na żelazko", poznają sposoby cieniowania pittorico, postarzania (shabby chic i spękania), złocenia, decoupage 3d (trójwymiarowy), pracują z pastami i masami strukturalnymi, szablonami, wykonują ikony.

W miarę zaawansowania nauki poszerzają umiejętności o pracę na szkle, patchwork-decoupage, decoupage na świecy (z woskowymi masami strukturalnymi), na tkaninie, blejtramie, a wreszcie z wykorzystaniem specjalnych mediów oraz nietypowych materiałów (skorupek, kamieni, suszonych roślin, tkanin, koronek itp.).

Po zakończeniu kursu podstawowego można dalej uczestniczyć w zajęciach dla grupy zaawansowanej.  Na tych zajęciach uczestnicy przychodzą z własnymi przedmiotami do zdekupażowania, i ozdabiają je wg. swoich pomysłów korzystając z materiałów pracowni i pod okiem instruktora. Rodzą się nowe pomysły, wzajemne inspiracje przyczyniają się do powstawania nowatorskich rozwiązań, rozwiązywane są problemy techniczne, materiałowe, wprowadzane nowinki technologiczne itp.

Zajęcia prowadzi absolwentka krakowskiej ASP - artysta plastyk Małgorzata Rawska.

do góry

Gimnastyka dla dorosłych

Odczuwasz nieprzyjemny ból w okolicach kręgosłupa? A może zaczynają dokuczać Ci stawy? Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, a na sport nie mamy czasu, ani ochoty. Dźwigamy ciężkie torby, a na dodatek żyjemy w ciągłym stresie. Przez to nadmiernie obciążamy kręgosłup, a to z biegiem czasu pogłębia nasze dolegliwości. Na szczęście z wieloma z nich możemy poradzić sobie samemu. Służą temu nasze zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Celem organizowanych przez nas spotkań jest nie tylko redukcja dolegliwości bólowych, ale również poprawienie kondycji i ogólnej sprawności. Z naszymi instruktorami zauważysz widoczne efekty już po kilku tygodniach!

do góry

Język angielski i włoski dla dorosłych

Marzą ci się wakacje za granicą, ale czujesz barierę językową? Wydaje Ci się, że bez przewodnika nie dasz rady? To tylko pozory! Na naukę języka nigdy nie jest za późno! Nasi podopieczni potwierdzają, że pozytywne nastawienie dorosłych do języków obcych sprawia, że nauka daje naprawdę dobre efekty. Zajęcia prowadzimy w przyjaznej, bezstresowej atmosferze. Spotkania odbywają się w małych grupach, zróżnicowanych pod względem wieku i stopnia znajomości języka. Dzięki naszym nauczycielom pokonasz nieśmiałość. Nie zwlekaj! Marzenia warto spełniać w każdym wieku!

do góry

Chór

Chór  - jest zespołem wokalnym składającym się z osób w różnym wieku, których łączy pasja do muzyki i śpiewu.

 

Główne cele i założenia, które stawia sobie zespół to:

 • miłe spędzenie wolnego czasu
 • rozwijanie i współdziałanie w zespole
 • doskonalenie umiejętności wokalnych
 • poznawanie literatury muzycznej
 • koncerty i występy z różnym repertuarem 
do góry

Taniec towarzyski dla dorosłych

Chcesz dobrze wypaść na parkiecie? Marzy Ci się niezapomniany taniec przy boku ukochanej osoby, ale wydaje ci się, że masz dwie lewe nogi? Szykuje się jakaś impreza z tańcami (wesele?)? Koniec podpierania ścian! Zabierz żonę, męża, chłopaka, dziewczynę lub przyjaciół na zajęcia taneczne do KDK i przekonaj się, że taniec to zdecydowanie najlepsza forma spędzania wolnego czasu!

Dzięki naszym nauczycielom poznasz tańce towarzyskie i standardowe, a gorące kubańskie rytmy, nie będą Ci obce. Gwarantujemy naukę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, a do tego wspaniałą zabawę i mile spędzony czas!

do góry

Warsztaty rękodzieła

strona www: http://kdk-rekodzielo.blogspot.com/

Warsztaty rękodzieła to zajęcia dla dorosłych i młodzieży.

Na zajęciach poznamy różne techniki tworzenia ozdób, biżuterii, dekoracji.

 • filcowanie (na sucho i na mokro)
 • haft sutasz (biżuteria)
 • masy termoutwardzalne (fimo)
 • scrappbooking
 • tworzenie biżuterii z koralików, sznurków, organzy itp.
 • dekoracje i ozdoby świąteczne
 • kwiaty w technice yo-yo
 • techniki plastyczne (szablony, stemple itp.)
 • inne

Zapraszamy na bloga , gdzie można śledzić nasze poczynania :)

do góry

Centrum Aktywności Seniorów

W programie przewidziano szereg atrakcyjnych zajęć edukacyjnych i rozwojowych, zajęcia z języka angielskiego, dekupażu i rękodzieła, gimnastyki, tańca towarzyskiego,  nordic walking, treningi pamięci, spotkania, wykłady, gry stolikowe, Klub Starej Płyty, koncerty, wycieczki historyczne po Krakowie i muzeach, a także wycieczki wyjazdowe i wiele innych atrakcji.

Wstęp na zajęcia bezpłatny, zapisy i informacje w sekretariacie Katolickiego Domu Kultury.

do góry