Katolicki Dom Kultury im ks kard A S Sapiehy

Udany Festyn

18-06-2018

W dniach 16-17 czerwca odbył się przy naszej parafii I. Festyn Św. Kazimierza. Dwudniowe przyjacielskie spotkanie mieszkańców Parafii św. Kazimierza i zaproszonych Gości odbywało się przy pięknej pogodzie wśród zieleni. Frekwencja uczestników była bardzo duża, wszystkie atrakcje cieszyły się zainteresowaniem.Był to piękny, czerwcowy, słoneczny weekend pełen radości i  atrakcji dla każdego- od małego dziecka  po seniora.

 W organizację festynu zaangażowani  byli księża,  pracownicy Katolickiego Domu Kultury oraz osoby związane ze Stowarzyszeniem Kultura i Edukacja, a także członkowie Fundacji Kiabakari oraz parafianie. Wszystkie stanowiska na festynie - a było ich sporo, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Festyn odwiedzany przez całe rodziny, był okazją do spotkań ze znajomymi, miłego spędzenia czasu nie tylko wśród mieszkańców Grzegórzek, ale i ludzi z innych dzielnic Krakowa. Wśród zieleni i w miłym cieniu można było skorzystać ze strefy kibica, która cieszyła się powodzeniem zarówno dzieci jak i rodziców.  Obok znajdowała się strefa relaksu oraz zabaw dla najmłodszych. Tu w wygodnych leżakach rodzice mogli patrzeć na bawiące się pociechy.

Impreza rozpoczęła się grą terenową o tematyce związanej z osobą św. Kazimierza i historią Parafii, w której udział mogły  wziąć całe rodziny. Grę zorganizował ks. Paweł wraz z lektorami naszej parafii. Nagrodami były - ufundowane przez ks. Pawła - bony prezentowe, które można było zrealizować na naszym Kiermaszu Rękodzieła i Dekupażu.

Dzieci mogły obejrzeć  przedstawienie teatrzyku Eden pt.: "Prawdziwy skarb", miały  możliwość przejażdżki  na koniku,  mogły puszczać bańki mydlane, delektować się lodami i watą cukrową, a na stanowisku malowania buziek mogły zmienić się w wymarzone zwierzątko lub postać z bajki.

Dzieci - uczestnicy naszych warsztatów tanecznych dały piękny popis swoich umiejętności podczas  występów tanecznych.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ratownictwa medycznego i pokaz technik pierwszej pomocy,  a także stanowisko policji, gdzie prowadzono warsztaty dla  dzieci o instrukcjach bezpiecznego zachowania w różnych miejscach na wakacjach np. nad wodą.

Wśród dzieci furorę zrobił ks. Filip, który osobiście zamontował maszynę do waty cukrowej i osobiście kręcił wielkie cukrowe kule. Przy okazji wyszkolił swoich następców, którzy musieli obsłużyć olbrzymie rzesze chętnych.

Dorosłych mogły zainteresować kiermasze: " Kiermasz Rękodzieła i Dekupażu" prac naszych dorosłych uczestników zajęć oraz kiermasz "2. życie książki", gdzie można było wymienić  się książkami. Poza tym czekały miody i wyroby pszczelarskie z gospodarstwa pasiecznego, a także książki z zaprzyjaźnionego Wydawnictwa Rafael.

Były także stanowiska plastyczno-artystyczne dla dorosłych, gdzie chętni  mogli uczestniczyć w warsztatach tworzenia kwiatów z jedwabnego foamiranu pod okiem ukraińskiej artystki Oleny Walentiewej.

Nasyceni  wszystkimi atrakcjami mogliśmy sie zatrzymać na chwilę przy stanowisku Fundacji Kiabakari, która z oddaniem od 10 lat wspiera działania naszego parafianina, ks. Wojciecha Kościelniaka w dalekiej Tanzanii. Przy wsparciu finansowym i wolontariackim udało się zrobić bardzo dużo: od wybudowania sanktuarium Bożego Miłosierdzia, szkoły, przedszkola, ośrodka zdrowia, po wyposażenie tych placówek, łącznie z karetką pogotowia. Potrzeby w tym ubogiej misji są ogromne, wciąż potrzebna jest pomoc na dożywianie dzieci, a teraz ruszyła akcja zbierania datków na szkolny autobus, który przywoziłby dzieci do szkoły z odległych miejsc tej bardzo rozległej parafii.  Wiedząc o tym wszystkim nie można nie  poprzeć tej inicjatywy, zostawiając datek w skarbonce-busie.

A wszyscy mogli spotkać się na pogawędkach przy zachęcająco rozstawionych wygodnych stołach z ławami, a przy okazji posilić smakołykami z grilla i naszymi tradycyjnymi  parafialnymi "kazimierkami".

Uwieńczeniem sobotniego festynu był koncert zespołu Mistral Gospel Choir .