Kalendarz imprez

Poniżej zostały opisane wybrane imprezy cykliczne, realizowane przez Katolicki Dom Kultury.


"Sapieżyńskie Dni Kultury"

Co roku w maju, miesiącu urodzin naszego Patrona, ks. kard. A. S. Sapiehy, organizujemy cykl imprez: koncerty edukacyjne dla szkół i przedszkoli, wystawy prac z pracowni decoupage'u i rękodzieła, wykłady, konkursy plastyczne, koncerty uczestników naszych zajęć, przedstawienia teatrzyku KDK oraz wielki, plenerowy festyn z wieloma atrakcjami.

Rozpoczynamy złożeniem kwiatów pod pomnikiem naszego Patrona przy kościele oo. franciszkanów oraz uroczystą mszą św. dla wszystkich pracowników, uczestników zajęć i ich rodzin, sympatyków i dobroczyńców KDK. W ramach tych imprez jest końcoworoczny koncert uczestników zajęć muzycznych, wystawa prac z pracowni decoupage, loteria fantowa w ostatnią niedzielę maja na placu przed kościołem św. Kazimierza dla wszystkich parafian i sympatyków naszego domu kultury.

"Dzień Papieski"

Co roku w październiku, w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, organizowany jest cykl spotkań poświęconych Jego pamięci i propagujących Jego nauczanie. W ramach "Dnia Papieskiego" - przygotowujemy koncert muzyczny, wieczór poezji, wystawę prac plastycznych związaną z tematyką poruszaną w Encyklikach i listach papieża ( rodzina, obrona życia ), konkurs wiedzy o życiu i działalności Jana Pawła II - Wielkiego Papieża.

"Wieczór pieśni patriotycznych"

Coroczną tradycją jest spotkanie 11 listopada, w rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości, na wieczorze pieśni patriotycznych. Korzystając z własnoręcznie złozonych śpiewników utrwalamy w pamięci i przekazujemy nowemu pokoleniu pamięć o historii naszego narodu, Często towarzysza nam artyści, wzbogacając program poezją.

Przedstawienia teatrzyku KDK

Cykliczne spektakle Teatrzyku KDK przyciągaja szeroką publiczność naszej parafii. Mali aktorzy przygotowują inscenizacje z klasyki literatury dziecięcej.

Błogosławieństwo maluchów

To niepowtarzalne coroczne wydarzenie, które dzieci z Akademii Malucha przeżywają wraz ze swymi rodzicami. Święto to jest wyjątkowe przez swój niepowtarzalny charakter. Wśród świateł lampionów ( wykonanych przez dzieci) odbywa się spotkanie podczas którego dzieci prezentują przygotowane przedstawienie. Następnie przy dźwiękach muzyki i śpiewie dzieci razem z rodzeństwem, rodzicami i dziadkami biorą udział we wspólnej zabawie integracyjnej. Przygotowany poczęstunek gromadzi wszystkich przy stolikach. Radosna rozmowa, uśmiech, żarty i bliskość tych, których dzieci kochają pozwala przeżywać radość ze wspólnego przebywania.

Temu spotkaniu towarzyszy zawsze kapłan, który udziela uroczystego błogosławieństwa dzieciom i rodzicom. Dzieci zabierają ze sobą zapalone lampiony i niosą je przez ciemny jesienny wieczór do swych domów. Celebracja światła wskazuje na chrześcijański charakter niesienia "ognia miłości" do ludzi.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

To spotkanie z niecierpliwie przez dzieci oczekiwaną osobą poprzedzone jest przedstawieniem teatralnym o zimowej i świątecznej treści. Przed przybyciem miłego gościa dzieci zapoznają się z historią życia działalnością Św. Mikołaja - biskupa. Dzieci otrzymują upominki, a ta chwila uwieczniona jest na wspólnej fotografii. Ogromna radość i emocje towarzyszą temu wyjątkowemu spotkaniu. Postać św. Mikołaja jego dobroć i chęć obdarowywania potrzebujących uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych. Młody człowiek już wie, że obdarowywanie choćby drobiazgiem może nie tylko wywołać uśmiech na twarzy, ale sprawić, że ktoś czuje się kochany i potrzebny.

Bale karnawałowe

To pełne humoru i radości spotkania. Jedne kończą coroczną "Zimę w mieście z KDK" w czasie ferii i przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, inne w ramach obchodów Dni Babci i Dziadka łączą we wspólnej zabawie trzy pokolenia: dziadków, rodziców i maluchy z Akademii Malucha. W bajkowo udekorowanej sali, w karnawałowych strojach odbywa się wielki bal! Tańcom, pląsom nie ma końca, przeplatają je konkursy, konkurencje, skecze. Czekoladowy taniec należy już do tradycji karnawałowych spotkań. Królowa i Król balu otrzymują upominki i obowiązkowo korony.

"Opłatkowe kolędowanie"

Zawsze jest dobry czas na dobre życzenia. Szczególnie sprzyja temu okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Dzieci, młodzież i ich rodziny, nauczyciele i pracownicy KDK dzielą się wtedy białym opłatkiem, serdecznym słowem i dobrymi życzeniami. Wspólne kolędowanie gromadzi wszystkich przy świątecznej choince.

Jasełka

Dobrze znana historia narodzenia Jezusa przedstawiana jest co roku w nowej inscenizacji przez utalentowaną młodzież z Teatru Żywego Słowa. Młodzi aktorzy bardzo solidnie przygotowują się do tego niezwykłego przedstawienia, łączącego w sobie tradycję i sztukę. Z wielką starannością i zaangażowaniem samodzielnie wykonują scenografię i kostiumy. Artystyczne spojrzenie reżysera pozwala co roku na obejrzenie niekonwencjonalnej sztuki. Muzyka, taniec, śpiew, ciekawe dialogi, piękna scenografia i kostiumy tworzą niepowtarzalny urok Jasełek. Widzowie zawsze zachwyceni są spektaklem i świetnie bawią się zarówno starsi, jak i najmłodsi.

Dzień Babci i Dziadka

To święto jest szczególnym spotkaniem dzieci z rodzicami swych rodziców. Radość ze spotkania jest szczególna. Z łzą w oku i ogromnym wzruszeniem przyjmowanym jest każdy wiersz, piosenka, przedstawienie czy spektakl. Dzieci ofiarują swoim miłym gościom własnoręcznie przygotowane upominki. Wspólne biesiadowanie, uśmiechy i rozmowy umacniają więź i podkreślają szacunek i ogromną rolę babci i dziadka w życiu dzieci. Uroczystość ta odbywa się w styczniu.

Święto Rodziców

Integracja w rodzinie dopełnia się we wzajemnym przeżywaniu wszystkich wydarzeń. Szczególnie świętowanie powinno być przy udziale pełnej rodziny. Połączenie Świąt Dnia Matki i Dnia Ojca w jedną uroczystość podkreśla równorzędność roli matki i ojca w wychowaniu dzieci. Utrwala w dzieciach i rodzicach fakt wzajemnego uzupełniania się rodziców w procesie wychowawczym. To rzadka chwila, gdy oboje rodzice mogą cieszyć swe serca patrząc na występy swoich dzieci. Obserwują ze wzruszeniem ich radosne oczy i uśmiechnięte buzie. Misternie przygotowane przez dzieci prezenty i słodki poczęstunek sprawiają radość. To wyjątkowa chwila dla wszystkich rodziców, gdyż w sposób szczególny przeżywają wraz z dziećmi szczęście swojego rodzicielstwa. Na zakończenie tej majowej uroczystości każda rodzina pozuje do pamiątkowego portretu.

Zima w mieście

Ferie zimowe - czas odpoczynku i zabawy. Co robić, gdy nie można wyjechać z miasta? Jak miło i ciekawie spędzić czas? Te pytania zadają sobie dzieci i ich rodzice. W Katolickim Domu Kultury w ferie organizowane są zajęcia w różnych pracowniach. Zajęcia są nieodpłatne.

Dzieci i młodzież przebywają pod opieką nauczycieli i instruktorów. W szerokiej ofercie zajęć każde dziecko znajdzie coś ciekawego. Pracownia plastyczna wyposażona w szeroką gamę materiałów umożliwia wykonanie prac plastycznych w najróżniejszych technikach. W sali zabaw można pobawić się zabawkami, ułożyć puzzle lub mozaikę. Posłuchać ciekawej książki, zagrać w różne gry. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest stół do tenisa stołowego i stół do gry "piłkarzyki"oraz sala gimnastyczna wyposażona w sprzęt sportowy.

W programie zajęć znajdują się także zajęcia muzyczne, taneczne, teatralne oraz ciekawe wyjścia i wycieczki. Przewidziane są w czasie ferii konkursy z nagrodami.

Koncerty

  1. Cykliczne popisy dzieci uczących się gry na instrumentach (fortepian, skrzypce, gitara, keyboard).
    • W styczniu są to koncerty kolęd i utworów karnawałowych, na których młodzi wykonawcy prezentują, obok tradycyjnych kolęd, utwory o charakterze tanecznym, jak: menuety, walczyki, walce znanych i lubianych kompozytorów.
    • W czerwcu, na zakończenie roku szkolnego, odbywa się występ podsumowujący roczną naukę gry na instrumencie. Każdy koncert ma swój przewodni temat, np. "Piękna nasza Polska cała", "Podróże dookoła świata", "Pory roku". Uczniowie wykonują wówczas utwory powiązane ze sobą tematycznie. Obok tradycyjnych - klasycznych, usłyszeć można popularne utwory muzyki rozrywkowej.
  2. Koncerty edukacyjne, na których wykonawcami są uczniowie i profesorowie krakowskich szkół muzycznych II-stopnia, przybliżają w łatwy i przyjemny sposób świat muzyki (kompozytorów, utwory, instrumenty). Na program koncertów składają się utwory literatury muzycznej największych kompozytorów muzyki klasycznej i współczesnej. Występy te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Miłośnicy muzyki, nie ponosząc kosztów i trudów podróży, mogą mieć w naszym Domu Kultury częsty kontakt z "żywą muzyką".

Festyn na powitanie lata

Dzieci lubią wesołe zabawy, gry i konkursy, lubią mile i radośnie, a przede wszystkim twórczo, spędzać czas. Dzień Dziecka jest okazją do zorganizowania cyklu imprez, które spełniają ich oczekiwania. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem biorą udział w proponowanych zabawach. Każdy z uczestników zajęć KDK otrzymuje miły upominek z okazji święta wszystkich dzieci.

Wakacje z KDK

Wakacje - czekamy zawsze z nadzieją na nowe przygody, piękne przezycia, cudowne wrażenia i spotkania z fajnymi ludźmi. Tradycją stały się wyjazdy na koloni, czasem w góry (byliśmy w Poroninie i Zawoi) i nad morzem (byliśmy we Władysławowie)

Lato w mieście

Wakacje - czas odpoczynku i zabawy. Powtarza się pytanie z zimowych ferii: Co robić, gdy nie można wyjechać z miasta? Jak miło i ciekawie spędzić czas? W sierpniu proponujemy zajęcia w różnych pracowniach, a także wycieczki w ciekawe miejsca w okolicy. Zajęcia są nieodpłatne.